Historie

Historie kapely Apetitt se začíná psát koncem roku 2012, kdy kapela startuje s hraním ve složení:

  • Tomáš Hartman – kytara, foukací harmonika, zpěv
  • Tonda Makovský – baskytara, zpěv
  • Boris Preissler – banjo, old time banjo
  • Míra Kubík – kytara, zpěv
  • Tomáš Hartman jr. – mandolína, housle, zpěv

Míra, Tonda a Tomáš už společně hráli v předcházející kapele ,,Počkejte“. Jako Apetitt hrajeme převážně bluegrassovou muziku, zpočátku převzaté skladby, které postupně nahrazují písně s vlastními, a to českými texty.

Počátkem roku 2014 do Apetittu přichází Aleš Sion a s ním zvuk jeho nově zakoupeného cajonu. Nějaký čas hrajeme v šesti, ale posun písní do trochu ,,modernější“ podoby už tolik nebaví Míru, jehož srdce patří především tradičnímu bluegrassu a proto z Apetittu odchází. Během roku 2014 hrajeme na menších akcích, především v našem regionu a pořádáme malý hudební večírek v krásném prostředí poličského Divadelního klubu s názvem Listohraní, kde vystupujeme společně s kapelou ,,Vendolband“ z Vendolí a s kapelou ,,Madam“ z České Třebové.

Začínáme cítit potřebu naši tvorbu trochu okořenit, a proto začíná Aleš více než na cajon hrát na bicí soupravu (která je mu po těch mnoha odehraných letech přece jen bližší…). Naše tvorba se postupně odklání od bluegrassu a směřuje více do folkrocku. Posun k trochu tvrdšímu pojetí muziky, díky bicím, se nám líbí, ale Boris, který má stejně jako Míra rád především bluegrass, naše nadšení bohužel nesdílí a proto v září kapelu Apetitt opouští.

Tímto Mírovi i Borisovi děkujeme za fajn chvíle prožité při společném hraní.

Chvíli se snažíme hrát ve čtyřech, ale cítíme, že to stále není ono. Proto po nějakém čase do kapely přichází kytarista Fanda Borovský, který zvukem elektrické kytary doplní naše představy o dalším směřování Apetittu. 

Původní skladby kapely Apetitt tak dostávají nový rozměr a vytváříme zcela odlišnou muziku než doposud…..

…..čas plyne, objevujeme možnosti, jak naši tvorbu posunout a co je hlavní – baví nás to víc a víc. Postupně přibývají další vlastní písně, z nichž některé vznikly bezprostředně po zážitcích z akcí, kde Apetitt hrál. K zatím výhradně Tomášovým textům přispěl se svými prvotinami Tomáš jr.

V květnu 2017 se Apetitt vydal na dlouho plánovanou plavbu na houseboatu, kde na základě velmi ,,důkladného“ přijímacího řízení naše řady rozšířila Martina a od té doby s námi vystupuje jako ,,stálý host“.

Jak to už to bývá, lidé přicházejí a odcházejí.

V říjnu 2017 opouští Apetitt Tonda s Fandou . Oba hrají ještě v dalších seskupeních a již nebylo možné všechny termíny hraní časově skloubit.

Klukům děkujeme za bezva zážitky, které jsme společně zažili a přejeme jim hodně zdaru v dalším muzikantském životě.

Zůstali jsme čtyři a hledáme kytaristu a baskytaristu …………

Apetitt je  opět  kompletní  a  18.11.2017  máme v Korouhvi    (v domácím prostředí  u Sionových)   první zkoušku v nové sestavě. Naše řady doplnil Jirka Skoumal s baskytarou.

Hrajeme rok a půl v této sestavě. Přibylo několik vlastních písní z pera Tomáše Hartmana a hraní nám přináší radost.

Současně přemýšlíme, jak naši muziku trochu obohatit. Proto 9.8.2019 při vystoupení v Centru Bohuslava Martinů v Poličce naše řady doplní Veronika Přívětivá s akordeonem a následně i její sestra Tereza s klarinetem.

Pracujeme na nových písních a těšíme se na další vystoupení v roce 2020.